کابینت پلی اورتان

کابینت پلی اورتان چیست؟

کابینت پلی اورتان ، نوعی کابینت آشپزخانه با پوشش از رنگ پلی یورتان با کیفیت است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در مقایسه با رنگ های دیگر، از نظر کیفیت و ماندگاری در سطح بالاتری قرار دارد. کابینت های سبک مدرن بیشتر از ورق MDF فرآوری شده با روکش های مختلف مثل کابینت ام دی اف (ملامینه، هایگلاس و پلی گلاس و …) ساخته می شوند اما نوع دیگری از کابینت سبک مدرن وجود دارد که با استفاده از ام دی اف خام و رنگ هایی مانند پلی استر و پلی اورتان تولید می شود که به کابینت با رنگ پوششی شهرت دارد. اما چرا در ساخت کابینت و محصولات چوبی از رنگ پلی یورتان یا پلی اورتان استفاده می کنیم؟

این رنگ کیفیت و چسبندگی بالایی دارد

پایداری زیادی در برابر عوامل طبیعی مثل اشعه UV و رطوبت دارد

از بافت آسیب پذیر چوب مانند یک لایه لاک پوششی محافظت می نماید

ترکیب رنگی فوق العاده متنوعی دارد (تقریباً برای هر سلیقه ای یک نوع رنگ وجود دارد)

ویدیو رنگ آمیزی کابینت با رنگ پلی اورتان خارجی

خصوصیات رنگ پلی اورتان چیست؟

رنگ پلی اورتان از ترکیب رزین و هادرنر (سخت کننده؛ مشابه رنگی که در اتومبیل مورد استفاده قرار می‌گیرد) ساخته می‌شود. که باعث افزایش مقاومت کابینت در برابر رطوبت، مواد شوینده و اشعه‌ خورشید می شود. این رنگ کیفیت بسیار بالایی دارد و مانند رنگ های پودری با مشکل پوست پرتقالی شدن مواجه نمی شود. ضمناً در مدت زمان بسیار کوتاهی حتی در درجه حرارت پایین خشک می‌شود و رطوبت موجود در آن به بافت چوب آسیب نمی رساند که در رنگ آمیزی متریال چوبی بسیار اهمیت دارد. از دیگر خصوصیات رنگ پلی اورتان می‌توان به مقاومت در برابر ضربه و خط و خش، همچنین گچی نشدن اشاره کرد که یکی مشکلات اصلی رنگ کاری چوب است.

کابینت آشپزخانه با رنگ پلی اورتان پوششی

خشک شدن در دمای پایین و پوست پرتقالی و گچی نشدن

مناسب برای انواع چوب هایی که در تولید کابینت استفاده می شوند

انواع رنگ پلی اورتان

به طور کلی رنگ های پلی اورتان به دو دسته اصلی تقسیم می شوند که یکی از آنها بر پایه روغن و دیگری بر پایه آب است رنگ پلی اورتانی که بر پایه روغن تولید می شود غلظت بیشتری دارد و دیرتر خشک می شود اما از نظر کیفیتی و طول عمر دوام بالاتری دارد. رنگ‌های پلی اورتان بر پایه آب رقیق هستند و به سرعت خشک می شوند به همین دلیل برای تولید کابینت با رنگ پلی اورتان بر پایه آب لازم است چند دست رنگ روی سطوح مختلف کابینت پاشیده شود. در بازار دو نوع رنگ پلی اورتان ایرانی و خارجی داریم که نوع خارجی آن کیفیت و قیمت بالایی دارد. در مجموع این رنگ جزو رنگ های گران قیمت صنایع چوب می باشد و معمولاً برای محصولات چوبی گران نفیس مثل کابینت چوبی لوکس استفاده می شوند.

رنگ پلی اورتان بر پایه آب : خشک شدن سریع + غلظت کم

رنگ پلی یورتان بر پایه روغن : کمی دیرتر خشک می شود و غلظت زیادی دارد.

مزایا و معایب کابینت پلی اورتان

ویژگی‌ها و مزایای کابینت پلی اورتان که آن‌ها از دیگر کابینت‌های موجود در بازار متمایز و برجسته می‌کند، شامل موارد زیر است:

کابینت ام دی اف با رنگ پلی اورتان دارای طیفی از رنگ‌های مختلف است که باعث افزایش قدرت انتخاب مشتری در انتخاب رنگ کابینت می شود.

کیفیت و ماندگاری رنگ پلی یورتان در برابر اختلاف دما و همچنین اشعه ماوراء بنفش مزیت استفاده از این کابینت ها را در دکوراسیون آشپزخانه دوچندان می کند.

کابینت رنگ پلی اورتان مخصوصاً انواع براق آن به راحتی تمیز می شود و نگهداری از آنها آسان است.

اختلاف قیمت کابینت آشپزخانه با رنگ پلی یورتان نسبت به کابینت هایگلاس زیاد نیست با این تفاوت که با استفاده از پوشش رنگ و ام دی اف خام می توان کابینت های نظیر کابینت نئوکلاسیک طراحی کرد که بسیار پرطرفدارتر و زیباتر از کابینت های معمولی می باشد.

از مهم ترین معایب کابینت با رنگ پلی اورتان می‌توان به گران قیمت بودن نوع خارجی آن و تغییر رنگ دادن و کدر شدن در صورت عدم نگهداری اصولی و قرار گرفتن در شرایط محیطی نامطلوب اشاره کرد.